What’s in my bag – autumn 2016 (also in polish)

I wanted to write this post for a long time now. I always like to watch this kind of videos on YouTube. I am a huge fan of them and they inspire me. Because I have a new bag why not to share with you what I carry in it. Let’s start (:
Od pewnego czasu chciałam napisać właśnie takiego posta. Uwielbiam oglądać filmy na YouTube’ie, na których kobiety pokazują co noszą w swoich torebkach. Dzisiaj chciałabym zaprezentować co ja posiadam w swojej (:

BAG
This one is a new family member to my bags. I bought it in Mohito. They have bags in great quality and they do not cost a lot. Also most of them look really cute. My bag is in this lovely dark blue colour and it is a shopper bag, I guess. It has two compartments, one a little bigger than the second one. In between there is a little pocket with a zip. Outside there is a key ring in shape of dotted bow and inside it has these cute little white dots. It has a long strap, which you can attach to the bag but I do not use it at this moment. I think it loses its cuteness with this strap.
Ta torebka jest nowym członkiem mojej torebkowej rodziny. Kupiłam ją w Mohito. Jeżeli chodzi o torebki to ten sklep ma je w naprawdę dobrej jakości i przystępnej cenie. Poza tym większość z nich wygląda naprawdę ślicznie. Moja jest w kolorze granatowym i w kształcie kuferka. Ma dwie komory, jedna jest większa od drugiej, przedzielone małą kieszonką z zamkiem. Kokardka na zewnątrz i białe kropeczki w środku sprawiają, że nie wygląda ona zbyt nudno. Torebka posiada także dłuższy pasek, który można do niej dopiąć. Aktualnie go nie używam, bo uważam, że torebka traci wtedy swój urok.


WHAT’S INSIDE
I think I will make a list of the things I have in my bag. And talk a little more about few of them.
wallet
little notebook for my ideas and other things I think I need to write down.
pens
phone
keys with my key rings. I really like the one I had on my 18th birthday because it says ‘1 year older and still sexy.’ One key ring is a mini torch. I also have key rings from when I was in Great Britain and France (Paris).
little mirror
lip balmsfrom EOS and Maybelline Baby Lips
handkerchiefs
hand cream from Tołpa
antibacterial hand gel from Venus
cards organiser
mini sponge bag and inside of it I have my earphones, pen drives, adhesives bandages, nail file, painkillers, elastic band and a little hanger for my bag.


Wypunktuję rzeczy, które aktualnie noszę zawsze ze sobą. Tylko do kilku dodam kilka słów więcej.
portfel
mały notesik na moje pomysły i inne rzeczy, które akurat chciałabym napisać.
długopisy
telefon
klucze z breloczkami. Uwielbiam ten, który dostałam na osiemnaste urodziny, ponieważ pisze na nim ‘1 year older and still sexy.’ Jeden jest mini lampką, a dwa pozostałe pochodzą z wizyt w Wielkiej Brytanii i z Francji (Paryż).
lusterko
pomadki ochronne z EOS i Maybelline Baby Lips
chusteczki
krem do rąk z Tołpy
antybakteryjny żel do mycia rąk z Venus
organizer do kart
mini kosmetyczka a w niej: słuchawki do telefonu, kilka pen drive, plastry, pilniczke, tabletki przeciwbólowe, gumka do włosów i mini wieszak na torebkę.


That is all I have in my bag. Let me know in the comments below what do you have in yours?

To wszystko, co noszę w swojej torebce. Podzielcie się w komentarzach co Wy zawsze macie w swoich?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.